Vyhledávání


 

Inženýrská akademie České republiky, z.s.

sdružuje členy, jejichž společným zájmem je podpora a rozvíjení technických disciplín, technického rozvoje, technického vzdělávání a výzkumu, vývoje a inovací v těchto oblastech s cílem uspokojovat technické, ekonomické, sociální, environmentální a kulturní potřeby společnosti.
Hlavní činností IA ČR je výzkum a vývoj v oblasti techniky, technologií, inovací, technického vzdělávání a mezinárodní spolupráce, a to při respektování pravidel rámce společenství Evropské unie.

 

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky

21.3.2023

11- 2023- Zprávy z jaderné energetiky a další informace

18.3. 2023

Jednou větou:                     
Provoz JE: Oba bloky ETE jsou v provozu, 3 bloky EDU jsou v provozu. Na bloku 2 EDU probíhá plánovaná odstávka pro výměnu paliva
 
Ze zahraničí: Enel bude spolupracovat s Newcleo na vývoji LFR. BWRX-300 dokončil fáze 1 a 2 kanadské kontroly před licencováním. Nový pokrok pro polský projekt Orlen Synthos SMR. Ukrajina chce do roku 2026 vyrábět jaderné palivo, vývoz bude následovat
 
Informace z EDU
1.     blok – 100 %
2.     blok – odstávka den 36, režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru
3.     blok - 100 %,  
4.     blok - 100 %
Výroba letos 3 177 GWh
 
Informace z ETE
17. 3. 2023
První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1097 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 984 659 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1100 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 982 946 MWh
 
Zahraničí
Enel bude spolupracovat s Newcleo na vývoji LFR
14. března 2023.Společnost Newcleo, která se sídlem ve Velké Británii vyvíjí malé modulární rychlé reaktory chlazené olovem (LFR), podepsala dohodu s italskou společností Enel o spolupráci na projektech elektrárny Newcleo, včetně převzetí podílu v první elektrárně. Enel bude spolupracovat s Newcleo na vývoji LFR: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
BWRX-300 dokončil fáze 1 a 2 kanadské kontroly před licencováním
15. března 2023. Kanadská komise pro jadernou bezpečnost (CNSC) dokončila kombinovanou fázi 1 a 2 posouzení návrhu (VDR) malého modulárního reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy. Regulátor uvedl, že během přezkumu nebyly zjištěny žádné zásadní překážky pro udělování licencí. BWRX-300 dokončil fáze 1 a 2 kanadského předběžného licenčního přezkumu: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
Nový pokrok pro polský projekt Orlen Synthos SMR
17. března 2023. Plán společnosti Orlen Synthos Green Energy na desítky malých modulárních reaktorů po celém Polsku získal dvojí podporu - schválení od Evropské komise pro vytvoření společného podniku a dohodu o spolupráci na projektu s Národním fondem pro ochranu životního prostředí a vodní hospodářství. Více: Nový pokrok pro polský projekt Orlen Synthos SMR: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
Ukrajina chce do roku 2026 vyrábět jaderné palivo, vývoz bude následovat
17. března 2023, Ukrajina má v úmyslu vyrábět vlastní jaderné palivo do tří let, přičemž ministr energetiky Herman Halushchenko uvedl, že v dlouhodobějším horizontu je cílem exportovat do jiných zemí. Více na: Ukrajina chce vyrábět jaderné palivo do roku 2026, vývoz bude následovat: Uranium & Fuel - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Pranostika (na přání některých abonentů zařadil jsem pranostiky)
Na Kazimíra  (22.3.)pohoda - na brambory úroda.
Svatý Matěj(25.3.) přidá polínko, svatý Josef dvě a Panna Maria celou náruč.
Když noc na Matičku (25.3.) jasno, bude úroda, krásno.

Do matičky boží tráva neroste i kdyby ji kleštěma tahal, po Panně Marii roste i kdyby ji palicí zatloukal.

více zde

Jaderná energie ve Francii

15.3.2023

Přednáška Ing. Jana Bartáka, Ph.D., prezidenta francouzské poradenské společnosti NucAdvisor Jaderná energie ve Francii - minulé úspěchy, současné problémy a poučení pro novou výstavbu -  pozvánka

více zde

Vyhlášení soutěže o Cenu Inženýrské akademie České republiky pro rok 2022

21.4.2022

 

Inženýrská akademie ČR, z. s.

vyhlašuje soutěž o

 

Cenu Inženýrské akademie České republiky

za rok 2022

 

Cena bude udělena v kategorii za vynikající realizovaný technický projekt

 

Návrhy na udělení Ceny IA ČR mohou předkládat právnické a fyzické osoby ČR.

 

Informace a návrhový list získají zájemci na sekretariátu IA ČR: Národní třída 3, 110 00 Praha1 nebo na www.eacr.cz

 

Návrh na udělení Ceny IA ČR je nutno doručit nejpozději do 15. září 2022

(rozhoduje datum poštovního razítka) na adresu sekretariátu IA ČR.

 

prof. Ing. Petr Zuna, CSc., D. Eng., h. c., FEng.

prezident IA ČR

 

 

Partnery a sponzory Ceny jsou Nadace Preciosa a MM Průmyslové Spektrum

 

 

více zde

Podrobnosti k vyhlášení soutěže o Cenu Inženýrské akademie České republiky 2020

21.4.2022

Inženýrská akademie České republiky, z.s. vyhlásila 25. ročník soutěže o Cenu Inženýrské akademie.
 
Cena se od roku 1997 uděluje význačným osobnostem a kolektivům z České republiky i ze zahraničí za vynikající výsledek tvůrčí práce – vynikající realizovaný technický projekt či významný přínos k rozvoji inženýrského výzkumu.
Cena bude udělena v kategorii za vynikající realizovaný technický projekt. Návrhy na udělení Ceny mohou předkládat právnické i fyzické osoby ČR.
Inženýrská akademie se obrací na všechny tvůrčí kolektivy, organizace výzkumu, projekční i výrobní organizace i jednotlivce s výzvou, aby své návrhy na Cenu Inženýrské akademie 2022 předložili do 15. 9 2022 sekretariátu IA ČR, Národní 3, 110 00 Praha 1. Informace o Ceně a návrhové listy lze získat na www.eacr.cz.
 
Výsledky soutěže budou vyhlášeny do konce listopadu 2022. Ocenění za vítězný projekt bude předáno na slavnostním večeru Inženýrské akademie konaném v Betlémské kapli.
 

Partnery a sponzory ceny jsou Nadace Preciosa a MM Průmyslové spektrum

 

více zde

Joint Statement

5.3.2022

 Prague, 1 March 2022

 Joint Statement in Support of Ukraine

On the sixth day after the invasion of Ukraine by the Russian army, the representatives of umbrella organizations of scientists involved in basic research in natural sciences and humanities and academics in the medical and engineering sciences reiterate their condemnation of this reckless, cruel, inhuman, and senseless act, and identify with previous statements of the Learned Society of the Czech Republic. We call for maximum help to invaded Ukraine and call on the Russian aggressor to stop all fighting and to withdraw the Russian army completely from the territory of Ukraine.

At the same time, we express solidarity with our colleagues from Ukraine and with all the people of this cruelly tested country. The determination and heroism of the Ukrainians defending their homes, cities, the entire country, and its freedom and independence, inspires our deep admiration and sympathy.

Our respect goes also to the large number of Russian academics, artists, journalists, students and many others who have raised their voices to stop the war. This war not only leads to death and injury to body and soul, but also significantly erodes the trust that has prevailed for many decades among ordinary people in the West and East of the European continent. It is the voice of these people that we see as a hope not only for an end to this criminal war, but also as the seed for future trust between the states of the European Union and Russia.

Rebuilding trust will be a very long process. Its first step must be the unconditional cessation of fighting by the Russian aggressor and the withdrawal of Russian troops from Ukraine. As academics from a small country in the centre of Europe, we are convinced that the path to future peace is not only possible but absolutely necessary, and we are ready to help in any way we can.

 

On behalf of the Learned Society of the Czech Republic 

Pavel Jungwirth, President

 

On behalf of the Czech Medical Academy

Michal Anděl, President

 

On behalf of the Engineering Academy of the Czech Republic

Petr Zuna, President

 

více zde

archiv aktualit