Vyhledávání


Zprávy z jaderné energetiky

46- 2023- Zprávy z jaderné energetiky a další informace

9.12. 2023

 
Jednou větou:                     
Provoz JE: Bloky 1. – 3. EDU jsou v provozu, čtvrtý blok EDU  je v odstávce do konce roku pro výměnu paliva, revize a investiční akce. Oba dva bloky ETE jsou v provozu.
Z domova: Sdružení WANO prověřilo fungování ČEZ v jaderné energetice .
Zahraničí: Maďarsko chce prodloužit životnost jaderné elektrárny Paks o 20 let. Čínský demonstrační reaktor HTR-PM vstupuje do komerčního provozu. Program Palisades Holtec SMR je v plném proudu. Koncept mikroreaktoru na základně na Měsíci představený společností Rolls-Royce. Další zájem o Steady Energy SMR pro dálkové vytápění
 
Informace z EDU
1.      blok – 100 %
2.      blok - 100 %
3.      blok - 100 %
4.      blok –  odstávka 56.den, režim 6,
Výroba  13 504,189 GWh
 
Informace z ETE
Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1103 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 303 869 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1090 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 7 514 785 MWh
 
Z domova
Sdružení WANO prověřilo fungování ČEZ v jaderné energetice
Praha 4. prosince (ČTK) - Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO prověřovalo 14 dní fungování české energetické společnosti ČEZ v jaderné energetice. Výsledkem je kromě potvrzení některých silných stránek firmy také několik námětů na zlepšení. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pro společnost šlo o třetí prověrku, jejímž cílem je zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti fungování jaderných elektráren.
Prověrka se zaměřovala například na nastavení dodavatelských vztahů, systém řízení, komunikaci nebo personalistiku. Prováděli ji mimo jiné ředitelé jaderných elektráren z Francie nebo Spojených států. Uvnitř ČEZ strávili dva týdny a srovnávali skutečný stav s nejlepší světovou praxí.
WANO je asociace sdružující od roku 1989 všechny organizace, které provozují jaderné elektrárny. Tyto společnosti provozují přes 430 jaderných bloků ve více než 30 zemích.
 
Zahraničí
Maďarsko chce prodloužit životnost jaderné elektrárny Paks o 20 let
7.prosinec 2023, Provozovatel jaderné elektrárny Paks v Maďarsku oznámil Evropské unii záměr země prodloužit provozní životnost čtyř bloků na 70 let. Maďarsko chce prodloužit životnost jaderné elektrárny Paks o 20 let: Regulace a bezpečnost - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Čínský demonstrační reaktor HTR-PM vstupuje do komerčního provozu
6.prosinec 2023, první modulární vysokoteplotní plynem chlazený jaderný reaktor na světě vstoupila do komerčního provozu, oznámil čínský Národní energetický úřad. Čínský demonstrační reaktor HTR-PM vstupuje do komerčního provozu : Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Program Palisades Holtec SMR je v plném proudu:
prosinec 2023, společnost Holtec International uvedla, že do roku 300 uvede do provozu své první dva malé modulární reaktorové bloky SMR-2030 v lokalitě v Michiganu, zatímco očekává, že do konce roku 2025 znovu spustí stávající odstavený blok tlakovodního reaktoru v této lokalitě. Program Palisades SMR je v plném proudu: Holtec: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Koncept mikroreaktoru na základně na Měsíci představený společností Rolls-Royce.
4.prosinec 2023, vsledky výzkumného programu podporovaného britskou kosmickou agenturou byly představeny společností Rolls-Royce, která uvedla, že jejím cílem je mít mikroreaktor připravený k odeslání na Měsíc do počátku 2030. let <>. století. Rolls-Royce představil koncept mikroreaktoru na základně na Měsíci: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Další zájem o Steady Energy SMR pro dálkové vytápění
4.prosinec 2023, Finský developer malého modulárního reaktoru LDR-50 (SMR) Steady Energy podepsal s městskou energetickou společností Kuopion Energia dohodu o záměru, která zahrnuje opci na výstavbu až pěti reaktorů dálkového vytápění od roku 2030. Další zájem o Steady Energy SMR pro dálkové vytápění: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
 
 
 
 
Pranostiky:
 
Prosinec
Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich.
Prýští-li ještě v prosinci bříza, nemívá zima mnoho síly.
Mrazy, které v prosinci brzy ochabnou, znamenají zimu mírnou.
Pošmourný prosinec, dobré je znamení pro sady, lučiny i všechno osení.

O sv. Mikuláši (6.12.) snížek často práší.
Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.
Svatá Lucie (13.12.) noci upije, ale dne nepřidá.
Když přijde sv. Lucie, najde tu už zimu.
O svaté Albíně (16.12.) schovej se do síně.

12. 12. 2023