Vyhledávání


Zprávy z jaderné energetiky

05 2024 - Zprávy z jaderné energetiky a další informace

2. 2. 2024

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Bloky 1, 2 a 4. EDU jsou v provozu.Blok 3 má plánovaná odstávka pro výměnu paliva , investice a revize.  Blok 2  ETE  je odstaven.

Události z domova: Jaderné bloky přibudou čtyři, Westinghouse je stavět nebude

Události v zahraničí: Ministr H. Haluščenko: JE Chmelnická se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě. Nové Finské nařízení. Dohoda mezi SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR

Provoz EDU

1.     blok – 100 %

2.     blok -  100 %

3.     blok -   odstávka pro výměnu paliva, revize a kontroly 14 den, režim 7

4.     blok –  100 %

Výroba 2024 – 1363  GWh

Provoz  ETE

26. 1. 2024

První blok v provozu, druhý blok odstaven pro problém v systému  chlazení generátoru. provozu.

Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Z domova

Jaderné bloky přibudou čtyři, Westinghouse je stavět nebude

Největší investice v historii Česka, stamiliardový jaderný tendr na dostavbu bloku v Dukovanech, se 31.1.2024) radikálně proměnil. Vláda rozhodla, že místo jednoho bloku chce stavět až čtyři. Píše např. Právo 1.2.2024.
K nyní soutěženému bloku v Dukovanech by mohl přibýt ještě jeden a dva bloky by mohly být postaveny v Temelíně. Vláda osloví dva ze tří uchazečů v běžícím tendru, a to francouzskou EDF a jihokorejský KHNP, aby podali závazné nabídky na stavbu čtyř bloků. Třetí účastník, severoamerický Westinghouse, podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely osloven nebude, protože nepodal závaznou nabídku, což ale bylo podmínkou tendru. Nabídka tak nemohla být při hodnocení srovnatelná.
V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.
Pětikoaliční vládu k rozhodnutí podle premiéra Petra Fialy vedlo zajištění energetické bezpečnosti České republiky a také možnost dosažení vnižší ceny.
„Na nezávazných nabídkách se ukázalo, že výstavba až čtyř bloků je ekonomicky výrazně výhodnější proti stavbě jednoho bloku, a to až o čtvrtinu. Na základě závazných nabídek se rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,“ řekl premiér.
    Podrobnou informaci přinesl WNN na:    
EDF a KHNP se ucházejí o rozšířený český jaderný tendr: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

Zahraničí

Ministr H. Haluščenko: JE Chmelnická se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě

29 ledna 2024. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko uvedl, že proces výstavby nových bloků v Chmelnické jaderné elektrárně bude zahájen v letošním roce.

Haluščenko: Chmelnickij se může stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Evropě: Nová jaderná elektrárna - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

Nové Finské nařízení

Nové nařízení, které bude uplatňovat  Finský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK). Od 1. února již nestanovuje 5kilometrovou preventivní ani 20kilometrovou zónu havarijního plánování kolem všech jaderných elektráren. V budoucnu budou muset žadatelé o licenci na elektrárnu dozorovému orgánu samostatně sdělit, jaký druh ochrany zóny jsou potřebné k zajištění bezpečnosti. Nové nařízení se vztahuje na všechny možné jaderné elektrárny. U malých modulárních reaktorů změna znamená, že pokud  bude  v konkrétním případě bezpečnost doložena, mohou být tyto elektrárny stavěny blíže osídleným místům, než bylo dosud možné.

Dohoda mezi SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR

31 ledna 2024. Kanadská energetická společnost SaskPower a GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podepsaly dohodu o rozvoji malých modulárních reaktorů (SMR) v Saskatchewanu. V červnu 2022 si společnost SaskPower vybrala BWRX-300 společnosti GEH jako technologii, která bude použita při vývoji SMR. Dohoda SaskPower-GEH o pokroku ve vývoji SMR: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

A co Hromnice?

Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.

5. 2. 2024