Vyhledávání


Zprávy z jaderné energetiky

 09 2024- Zprávy z jaderné energetiky a další informace

2. 3. 2024

Jednou větou:                     
Provoz JE: Bloky 1, 2 a 4. EDU jsou v provozu.Blok 3  EDU má plánovanou odstávka pro výměnu paliva , investice a revize .Oba bloky ETE jsou v provozu.
Z domova: Tykač zvažuje, že příští rok zavře elektrárny a doly. Česko – Francouzské jaderné forum v Praze.
Události v zahraničí: PEJ hledá pojištění pro polskou jadernou elektrárnu. Francouzský reaktor s plnou aktivní zónou z recyklovaného uranového paliva. Podepsána dohoda o plánované flotile reaktorů AP300 ve Velké Británii. Holtec představuje hybridní jaderně-solární elektrárnu
 
Provoz EDU
1.      blok – 100 %
2.      blok - 100 %
3.      odstávka pro výměnu paliva, revize a kontroly 42. den, režim 7
4.      blok – 100 %
Výroba letos 2 369 GWh
 
P rovoz ETE
29. 2. 2024
První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1098 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 561 710 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1091 MWe,výroba elektřiny od začátku roku: 1 428 919 MWh
 
Z domova
Tykač zvažuje, že příští rok zavře elektrárny a doly
 Mladá fronta DNES 2.3. 2024. Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač podle informací serveru Seznam Zpráv zvažuje, že své dva uhelné lomy a elektrárny Počerady na Chomutovsku a Chvaletice na Pardubicku uzavře na jaře 2025. Důvodem je nekonkurenceschopnost uhelných zdrojů. Tykač zaměstnává v hnědouhelných lomech Vršany a ČSA na Mostecku a v elektrárnách Počerady a Chvaletice 3 tisíce lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu. Skupina o riziku informovala příslušná ministerstva, možné zavření Počerad a Chvaletic teď řeší pracovní skupina zřízená při ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Vláda Petra Fialy (ODS) počítá s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033
 
Francouzsko – České jaderné forum
V úterý 5. 3. 2024 se v Praze uskuteční setkání  Česko – Francouzského jaderného fora. Tématem bude spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Očekává se vystoupení šéfa EdF L. Rémonta, J. Rafaje Prezidenta svazu průmyslu, šéfa jaderné aliance Josefa Perlíka . V neposlední řadě má vystoupit ministr J. Sikela a R. Lescule francouzský ministr průmyslu a energetiky. Závěrem má na setkání vystoupit prezident Emmanuel Macron.
 
 
Ze zahraničí
 
PEJ hledá pojištění pro polskou jadernou elektrárnu
29 února 2024. Společnost Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), která je zodpovědná za výstavbu první polské jaderné elektrárny, se připojila k Vzájemné pojišťovací asociaci (TUW) Polské vzájemné pojišťovací instituce (PZUW). Společnost uvedla, že tento krok je důležitým krokem k zajištění pojistného krytí projektu.   PEJ seeks insurance for Polish nuclear power plant : New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Francouzský reaktor s plnou aktivní zónou z recyklovaného uranového paliva
1. března 2024. Druhý blok jaderné elektrárny Cruas-Meysse v jihovýchodní Francii byl nedávno znovu spuštěn s první plnou aktivní zónou z recyklovaného uranového paliva. Tento krok představuje významný milník ve francouzském úsilí o oživení domácího průmyslu přepracování uranu. French reactor using full core of recycled uranium fuel : Waste & Recycling - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Podepsána dohoda o plánované flotile reaktorů AP300 ve Velké Británii
8. února 2024. Společnost Westinghouse podepsala dohodu se společností Community Nuclear Power Limited (CNP) o výstavbě čtyř malých modulárních reaktorů AP300 v regionu North Teesside v severovýchodní Anglii. Jednalo by se o první soukromě financovanou flotilu SMR ve Velké Británii. Podepsána dohoda o plánované flotile reaktorů AP300 ve Velké Británii: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 
Holtec představuje hybridní jaderně-solární elektrárnu
2. února 2024. Společnost Holtec International oznámila nový design elektrárny, který kombinuje výhody jaderné energie s výhodami solární energie. Kombinovaná jaderně-solární elektrárna (CNSP) je vybavena malým modulárním reaktorem SMR-300, solárním termickým systémem HI-THERM HSP a systémem skladování energie Green Boiler. Holtec odhaluje hybridní jaderně-solární elektrárnu: Nová jaderná energetika - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 

4. 3. 2024