Vyhledávání


Zprávy z jaderné energetiky

15 – 24  Zprávy z jaderné energetiky a další informace

13. 4. 2024

 
Jednou větou:                     
Provoz JE: všechny bloky EDU jsou v provozu, odstávka 3. bloku EDU ukončena 2.dubna.
1. blok ETE odstávka, blok 2. ETE je v provozu.
Z domova:Historicky nejvyšší výkon bloků Jaderné elektrárny Dukovany
Zahraničí: Poslední blok JE Záporožské se přepíná do studeného režimu. Společnost Steady Energy čerpá z odborných znalostí společnosti TVO v oblasti jaderné energetiky
 
Provoz EDU
1.blok – 100 %
2.blok - 100 %
3.blok – 100 %
4.blok – 100 %
Výroba letos 3 951  GWh
Provoz  ETE
12. 4. 2024
První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v plánované odstávce. Výkon turbogenerátoru – 0 MWe , výroba elektřiny od začátku roku: 2 398 499 MWh
Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu,
výkon turbogenerátoru – 1088 MWe , výroba elektřiny od začátku roku: 2 509 136 MWh
Z domova
3. blok EDU dosáhli historicky nejvyššího výkonu bloků Jaderné elektrárny Dukovany
Dukovanský třetí blok poprvé v historii dosáhl tepelného výkon 1475 MWt, což je o 2,3 % víc než doposud a při optimálních klimatických podmínkách odpovídá výkonu 511 MWe.  Navýšení, kterého energetici bezpečně dosáhli bez jakéhokoliv navýšení spotřeby paliva či emisí, odpovídá například trojnásobku výkonu vodní elektrárny na patě Brněnské přehrady.  Roční výroba Jaderné elektrárny Dukovany by měla po úpravách na všech blocích vzrůst příští rok o cca 300 000 MWh.
„Zdánlivě malé změny parametrů nám přinesou stovky tisíc megawatt elektřiny ročně. Příprava na provoz se zvýšeným výkonem vyžadovala potvrzení bezpečnostních analýz, ale nebyly nutné žádné rozsáhlé investice. Celý projekt naplňuje zadání bezpečně provozovat všechny naše jaderné bloky nejméně 60 let,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Příprava technologie v plné míře odstartovala v roce 2020 v rámci tzv. programu Využití potenciálu JE Dukovany. Jeho součástí byl také projekt šestnácti měsíční cyklus, který od roku 2023 zajistil přechod z jedenáctiměsíčního palivového cyklu na šestnácti měsíční a zavedení paliva nové generace umožňující efektivnější využití energie v paliv
 
Zahraničí
Poslední blok Záporožské JE se přepíná do studeného režimu
12 dubna 2024. Zaměstnanci Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Záporožské jaderné elektrárně oznámili, že jim bylo řečeno, že čtvrtý blok bude převeden do studeného odstavení – což je šestý a poslední blok, který tak učinil.
 
Společnost Steady Energy čerpá z odborných znalostí společnosti TVO v oblasti jaderné energetiky
11 dubna 2024. Finská společnost Steady Energy – finský vývojář malého modulárního reaktoru LDR-50 – podepsala dohodu o spolupráci se společností TVO Nuclear Services týkající se výstavby jaderné teplárny, která se zpočátku zaměří na plánování provozu a bezpečnosti jaderného zařízení. Steady Energy čerpá z odborných znalostí TVO v oblasti jaderné energetiky: Korporátní - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)
 

16. 4. 2024